آرشیو



فرش از سه جزء تشکیل می شود. تار و پود فرش های ماشینی جز اصلی فرش بوده و الیاف به کار رفته در خاب فرش نقش فرعی را در فرش ماشینی ایفا می کند. که در ادامه در مورد دو جز اصلی یعنی تار و پود فرش بیشتر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

تار در فرش چیست؟

تار یا همان چله فرش یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده فرش ماشینی می باشد. کیفیت و استحکام فرش ماشینی در قسمت طول یا همان تراکم فرش، میزان آب رفتگی فرش توسط شستشوی خانگی یا توسط قالیشویی ها و... بسته به نوع الیاف به کار رفته در چله فرش می باشد. برای خرید یک فرش با دوام لازم است به الیاف تار موجود در فرش دقت کنید چرا که نمره نخ، نوع بافت زمینه، تراکم نخ های تار و... همگی در یک فرش ماشینی باکیفیت تاثیر گذارند.

نخ پود در فرش چیست؟

از دیگر اجزای مهم در فرش ماشینی می توان به "پود" اشاره کرد. نخ های پود در عرض فرش یا همان شانه به کار برده می شوند. کاملا بر خلاف الیاف تار که در راستای عمودی فرش بودند. یکی از وظایف مهم پود ها در فرش ماشینی ثابت نگه داشتن تار یا چله فرش می باشد. پود باعث شده تا تار فرش به صورت منظم در کنار یک دیگر قرار گرفته و در پایان بافت یک نتیجه با کیفیت و با دوام به دست آید. با قرار گرفتن دسته پود ها در بین تار های فرش عملیات پودگذاری انجام شده و بدین صورت زمینه فرش تشکیل خواهد شد.
ویژگی های موجود در عرض فرش به جنس الیاف به کار برده شده در فرش دارد. همچنین از دیگر ویژگی ها می توان به استحکام الیاف، نمره نخ پود و... اشاره کرد.
یکی از مشکلاتی که در پایان بافت بر روی عرض فرش مشاهده می شود اصطلاح جمع شدگی عرض فرش می باشد. که پس از پایان آهار فرش صورت می گیرد. اگر میزان این جمع شدگی در عرض فرش بین 1 الی 5  درصد باشد قابل قبول خواهد بود. این میزان در فرش های ماشینی بسته به جنس الیاف پود فرش دارد. عوامل بسیار زیادی در این جمع شدگی موثر می باشند. مانند جنس نخ پود، میزان تاب صحیح نخ ها، نوع طرح زمینه فرش ماشینی، کشیدگی نخ پود هنگام پود گذاری و بسیاری از مسائل دیگر که باعث می شود کیفیت فرش شما افزایش یا کاهش داشته باشد.

کلام آخر

تا اینجا در مورد دو ویژگی مهم در فرش ماشینی از جمله تار و پود فرش آشنا شدیم. اگر بخواهیم توضیح کوتاه و مختصری در مورد ویژگی فرعی سوم یعنی خاب فرش بدهیم باید گفت خاب فرش نخ های رنگی مختلفی هستند که باعث تشکیل زمینه یا طرح فرش شده و سطح فرش را تشکیل می دهند. خاب ها با الیاف مختلفی بافته می شوند یکی از مرغوب ترین الیاف به کار رفته در خاب فرش ماشینی اکریلیک بوده که ویژگی ها مثبت زیادی را دارد. شما میتوانید با خواندن دیگر مقاله های موجود در وبلاگ مربوطه با این ویژگی ها آشنا شوید.

فرش کاشان

یکی از مزیت های فرش کاشان تولید فرش های باکیفیت می باشد. مجموعه قالی کاشان یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی عرضه محصولات فرش ماشینی می باشد. با مراجعه به فروشگاه قالی کاشان می توانید تنوع در طرح و رنگ های گوناگون را دیده و با ارسال رایگان در تمام نقاط ایران تحویل بگیرید. 


برچسب ها : فرش کاشان-جنس فرش-طرح فرش-فرش ماشینی-قالی کاشان-فرش باکیفیت
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7156
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 0
Rss