آرشیو


الیاف موجود در صنعت فرش به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود. الیاف طبیعی الیافی بودند که در گذشته در اثر چیدن پشم حیوانات اهلی و تبدیل آن به نخ به وجود می آمد اند. اما امروزه از الیاف های مصنوعی برای تولید فرش ماشینی به کار برده می شود. الیاف مصنوعی شامل: اکریلیک، نایلون، پلی استر، پلی پروپیلن و ویسکوز می باشد. در ادامه مقاله با این الیاف بیشتر آشنا خواهی شد.

الیاف اکریلیک

یکی از باکیفیت ترین، مهم ترین و پرفروش ترین الیاف موجود در بازار، الیاف اکریلیک می باشد. که در فرش های ماشینی بیشتر به عنوان نخ خاب مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های الیاف اکریلیک می توان به مقاومت آن در برابر نفوذ آلودگی ها به درون بافت فرش، تابش نور خورشید، رفت و آمد بالا برروی فرش، ثابت بودن رنگ های موجود و... اشاره کرد همچنین وجود اکریلیک در فرش های ماشینی باعث استحکام و دوام در فرش می شود.

در بعضی از الیاف نامرغوب امکان ساییده شدن نخ خاب الیاف بسیار دیده می شود که این مسئله در الیاف اکریلیک دیده نخواهد شد. محصولی که با نخ اکریلیک بافته شود تا مدت زمان زیادی زیبایی و کیفیت خود را حفظ خواهد کرد. یکی از معایبی که می توان به آن اشاره کرد، جذب نشدن این الیاف بعد از مدت زمان طولانی در طبیعت اشاره کرد. این الیاف به دلیل کیفیت بالا به سختی جذب طبیعت می شود.

این باور کاملا غلط است که الیاف اکریلیک سرطان زا هستند. در کشور های خرجی از این الیاف برای لباس کودک مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدای خرید فرش ممکن است محصول کمی پرزدهی داشته باشد اما به مرور زمان با فرآیند هیت ست کردن فرش این پرزدهی تا حد زیادی از بین می رود.

الیاف پلی پروپیلن

یکی دیگر از الیاف پر فروش موجود در بازار نساجی صنعت فرش، الیاف پلی پروپیلن می باشد. این الیاف از محصولات پتروشیمی تشکیل شده و رنگ پذیری و تنوع رنگی بسیار بالایی دارد. همچنین هزینه آن نسبت به الیاف اکریلیک پایین تر است. از ویژگی های این الیاف مرغوب می توان به جذب نکردن رطوبت، مقاومت در برابر شستشو، الیاف به کار رفته آن در فرش باعث براقی و درخشان شدن فرش شده و با پوست بدن سازگار می باشد.

این الیاف در نخ خاب فرش به کار برده می شوند و قیمت ارزانی نسبت به اکریلیک دارد که این مسئله به مواد اولیه ارزان و ریسندگی آسان نخ مربوط می شود. شباهت پلی پروپیلن و اکریلیک با توجه به قیمت و به مرور زمان مشخص می شود. چرا که پلی پروپیلن به صورت است که با گذشت زمان لطافت خود را از دست می دهد اما این الیاف طول عمر بالایی را دارد. از ویژگی های این الیاف می توان به بدون پرز بودن آن، جذب رطوبت بسیار کم و خشک شدن سریع در زمان شستشو اشاره کرد. یکی از معایب الیاف پلی پروپیلن پاک شدن دشوار لکه های روغن روی سطح فرش می باشد.

الیاف پنبه

همان طور که از نام این الیاف مشخص است این محصول از گیاه پنبه به وجود می آید. پنبه یکی از محصولات مهم در صنعت اقتصادی کشور محسوب می شود که در مناطق گرم و مرطوب رشد می کند. این محصول آن چنان ارزش دارد که به آن لقب طلای سفید را داده اند. از معایب پنبه می توان به از دست دادن دوام در اثر رطوبت، سایش و... اشاره کرد. به دلیل قدرت کشسانی کمتر از این محصول در تار و پود فرش استفاده می کنند.

الیاف پلی استر

از این الیاف جایگزین بسیار مناسبی برای الیاف پنبه می باشند. این الیاف ضد حساسیت و آلرژی می باشد. همچنین رطوبت را به خود جذب نمی کند. از این الیاف در صنعت فرش برای خاب فرش و تار آن استفاده می کنند.

الیاف جوت

این الیاف معروف از ساقه گیاهی در آب و هوای مرطوب رشد می کند. نام گیاه آن چتاتی بوده و به رنگ زرد یا شیری رنگ می باشند. ظاهر آن بسیار خشک می باشد. در برابر سایش مقاوم بوده و در پود فرش به کار برده می شود.

قیمت فرش کاشان 

کاشان یکی از قطب های اصلی تولید فرش ماشینی به شمار می رود. فروشگاه معتبر قالی کاشان یکی از معتبرترین فروشگاه های خرید اینترنتی انواع محصولات فرش ماشینی با کیفیت های گوناگون می باشد که به قیمت کارخانه به مشتریان خود عرضه می کند. ارسال محصولات این فروشگاه به سراسر ایران رایگان می باشد.


برچسب ها : الیاف فرش ماشینی - فرش کاشان - فرش باکیفیت - فرش جدید - فرش ارزان - قالی کاشان - خرید مستقیم فرش از کارخانه
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7133
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 0
Rss