آرشیو
یکی از وسایلی که در منزل بیشتر در معرض کثیف شدن است، فرش آن خانه می باشد. فرش ها ذرات گرد و غبار را به خود جذب می کنند ولی یک سری از مسائل از جمله ایجاد انواع لکه ها روی فرش این مشکل را بزرگ تر می کند. گاهی بعضی از لکه ها به سختی پاک می شود. از آنجایی که هر چه فرش را بیشتر بشوییم تار و پود فرش با مرور زمان از بین می رود، در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم که به آسانی انواع لکه ها را با روش های آسان و خانگی از روی فرش خود پاک کنید.تمیز کردن لکه های چربی و روغن

یکی از سرسخت ترین لکه ها، لکه های روغنی محسوب می شود. این اتفاق در فرش های آشپزخانه بیشتر رخ می دهد ولی در بعضی از مواقع ممکن است موقع صرف غذا، ظرف به روی زمین ریخته و فرش را چرب کند. در این مواقع با استفاده از یک دستمالی که روغن را به خود جذب می کند، محل مورد نظر را تا مقداری تمیز کرده (توجه داشته باشید که لکه پخش نشود) سپس مقداری مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط و با مسواک یا اسفنج لکه گیری کنید. ممکن است به دلیل نفوذ لکه به داخل فرش لازم باشد که این کارا چندبار انجام دهید. حتی میتوانید یک پارچه را به سرکه آغشته کنید و لکه را پاک کنید، بعد از لکه گیری با صابون مجدد محل مورد نظر را تمیز کنید. هنگام ایجاد لکه روغنی بر روی فرش، سعی کنید در کمترین زمان ممکن لکه را تمیز کنید. زیرا هرچه زمان طولانی تر شود لکه به سختی پاک خواهد شد.

تمیز کردن لکه های چای، قهوه و نوشابه

اگر هرکدام از این موارد بر روی فرش ریخته شد، ابتدا با یک قاشق مایع ریخته شده را از روی سطح فرش پاک کرده و سپس با مخلوط شامپو فرش و آب، کف حاصل شده را با یک اسفنج بر روی محل مورد نظر گذاشته و تمیز می کنیم.

اگر نوشابه ریخته شده بر روی فرش خشک شده باشد، ابتدا یک دستمال مرطوب را روی لکه بگذارید و سپس با شامپو فرش محل را لکه گیری کنید.

تمیز کردن لکه خون

هرچه سریع تر محل لکه را تمیز کنید، نتیجه مطلوب تری را به دنبال خواهد داشت. ابتدا یک دستمال نخی را بر روی لکه مورد نظر گذاشته تا لکه جذب پارچه شود. سپس با مخلوط آب و صابون و یا حتی کف مایع ظرفشویی محل را لکه گیری کنید.

روش های پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

راه حلی که ممکنه خیلی ها بلد باشند، گذاشتن یک تکه یخ به مدت 30 ثانیه بر روی آدامس است. یخ باعث میشود بافت آدامس سفت شده و به راحتی از روی فرش برداشته شود.

2) زدن مقداری مایونز بر روی لکه می باشد. که سبب نرم شدن آدامس و جدا شدن از سطح فرش می شود.

3) همه ما میدانیم سرکه یک خاصیت اسیدی دارد، پس با زدن مقداری سرکه روی آدامس، آن را در خود حل کرده و فرش تمیز می شود.

4) استفاده از سفیده تخم مرغ و مایع طرفشویی نیز مناسب برای جدا کردن آدامس از سطح فرش می باشد.

روش های پاک کردن لکه لاک از روی فرش

برای پاک کردن لاک از روی سطح فرش به هیچ وجه از استون استفاده نکنید، چرا که باعث تغییر رنگ فرش می شود. ابتدا لاک ریخته شده بر روی فرش را با یک قاشق جمع آوری کنید و پس از چندبار تکرار کردن این کار، با محلول تمیز کننده لاک فاقد استون سطح فرش را تمیز کنید. از آنجایی که تمیز کردن لاک کار بسیار دشواری است، چندبار این مراحل را تکرار کنید.

نحوه پاک کردن لکه جوهر بر روی فرش

برای از بین بردن لکه جوهر از سطح فرش باید هرچه سریع تر اقدام به پاک کردن لکه کنید. زیرا جوهر هرچه دیر تر تمیز شود، مقاومتش در برابر پاک شدن بالا می رود.

ابتدا مقداری ماست و یا آبلیمو را بر روی سطح لکه ریخته و سپس بعد از مدت زمان کمی آن را با یک قاشق از روی فرش پاک می کنیم. با تکرار این روش مقدار زیادی از لکه از سطح فرش پاک می شود.

در مرحله بعد یک دستمال را به صورت ضربه ای به روی لکه زده تا مقدار اضافه جوهر را به خود جذب کند، سپس کمی آب گرم را با آبپاش روی لکه بپاشید و پس از آن کمی شامپو فرش را با آب مخلوط کرده و کف حاصل از آن را روی لکه گذاشته و چند دقیقه بعد سطح فرش را تمیز کنید.

اگر لازم بود چندبار این حرکت را تکرار کنید و سپس با یک دستمال خشک محل مورد نظر را خشک کنید.

برای رفع جای جوهر قدیمی کمی سرکه به همراه مقداری مایع ظرفشویی را مخلوط کرده، روی لکه گذاشته و بعد از چند دقیقه با یک دستمال تمیز سطح فرش را تمیز کنید.

خرید مستقیم فرش از کارخانه

فروشگاه اینترنتی قالی کاشان با در نظر داشتن این مسئله، باکیفیت ترین فرش ها با الیاف اکریلیک را در اختیار مشتریان خود گذاشته است. مقاومت الیاف اکریلیک به گونه ای است که آلودگی را کمتر به خود جذب کرده و در برابر شستشو نسبت به الیاف دیگر، دیرتر از بین می رود.


برچسب ها : فرش - فرش ارزان - قالی کاشان - فروش فرش - خرید فرش
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7144
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 0
Rss