آرشیو
 فرش کاشان گلیم فرش کاشان انواع گلیم فرش و ویژگی های انها قیمت و خرید گلیم فرش ماشینی


گلیم ها از بافته های دیرنیه و بسیار کهن ایرانی هستند که شکوه و اصالت ویژه ای دارند. گلیم ها به دو دسته ماشینی و دستباف تقسیم می شوند که هر کدام ویزگی های خاص خود را دارند. در این متن قصد داریم انواع گلیم های ایرانی را بررسی کرده و ویژگی های هر یک را بررسی کنیم. گلیم ها درسال های اخیر با استقبال بسیار زیادی رو به رو شده و در دکوراسیون های مدرن به شدت استفاده می شوند. طرح های ساده و اصیل با رنگ های کم تعداد سب شده گلیم ها با ویژگی های دکوراسیون های مدرن امروزی هماهنگی زیادی داشته باشند. گلیم های دستباف ایرانی ارزش و شهرت ویژه ای در سراسر دنیا داشته و به کشور های زیادی صادر می شود.


ویژگی های گلیم فرش

گلیم ها قدمتی بسیار زیادی دارند و به زمان انسان های اولیه نسبت داده شده اند. آن ها با استفاده از پشم و پوست حیوانات پوششی برای خود ساخته و به مرور در ساخت آن مهارات یافته اند. در بافت گلیم از دو نوع نخ به نام نخ تار و نخ پود استفاده می شود. نخ های تار و پود به صورت عمودی و افقی در کنار هم قرار می گیرند و بافت فرش را شکل می دهند. در گلیم های دستباف از پشم حیوانات اهلی به عنوان مواد اولیه استفاده میشود. گلیم ها در مناطق عشایر نشین و دارای حیوانات اهلی بسیار پر استفاده هستند.

گلیم های هر منطقه طرح های خاص خود دارند. در بافت گلیم های دستباف ایرانی از رنگ هایی طبیعی استفاده می شود که به روش های مختلفی تهیه شده است. گلیم قشقایی ، گلیم بیجار ، گلیم شاهسون ، گلیم سنه و گلیم خسمه از معروف ترین گلیم های دستباف هستند. گلیم بافی از هنر های دستی عشایر محسوب می شود و هر منطقه دارای سبک بافت مخصوصی است.

در فرش های ماشینی کاشان نیز طرح های گلیم به دلیل محبوبیت بالا بافت زیادی دارند. گلیم فانتزی و گلیم سنتی یا گبه از پرفروش ترین محصولات کاشان به شمار می روند. در بافت گلیم ماشینی نیز از نخ خاب استفاده نمی شود و تنها از تار و پود درآن به کار رفته است. گلیم های ماشینی با نخ های پلی استر و BCF بافته می شوند که کیفیت بالایی دارند. نخ های پلی استر براق بوده و ظاهری زیبا دارند. شست و شوی گلیم های ماشینی و جابجایی آن ها نیز بسیار آسان است. قیمت ارزان تر گلیم های ماشینی نسبت به انواع دستباف آن سبب فروش بالای آن شده است. گلیم فرش ماشینی کاشان به دلیل قیمت ارزان و مقاومت بالا در کنار شست و شوی راحت گزینه ای عالی برای استفاده در فضای شلوغی مانند آشپزخانه یا راه پله است.


ابعاد گلیم فرش

گلیم فرش ها اندازه های مختلفی دارند و بافنده ها بستع به نیاز خود می توانند هر اندازه ای از آن را تولید کنند. رایج ترین اندازه های گلیم به شکل زیر است.

·         ۷۰×۱۰۰ سانتی‌متر  که اصطلاحا گلیمچه نیز نام دارد.

·         ۱۰۰×۱۵۰ سانتی‌متر یا ذرع و نیم 

·         ۲×۳ متر یا گلیم فرش شش متری

·         ۳×۴ متر یا گلیم فرش دوازده متری

·         کناره ها که ابعاد مختلفی داشته و بسته به نیاز بافته می شوند.


تفاوت گلیم و فرش 

فرش و گلیم از نظر بافت تفاوت هایی دارند که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم. در بافت فرش بر خلاف گلیم از نخ خاب استفاده می شود. به همین دلیل فرش دارای ضخامت بسیار بیش تر است و بافتی نرم و لطیف نیز دارد. تراکم بافت فرش بسیار بیش تر از گلیم است که سبب شده طرح های متنوع و پر نقشی در ان استفاده شود. هم چنین فرش ها تنوع رنگی بالا تری داشته و به صورت 12 رنگ یا 14 رنگ نیز بافته می شوند. 

تفاوت دیگر گلیم با فرش در طرح و نقش آن است. گلیم ها بیش تر طرح های سنتی و اصیل داشته و با رنگ های قرمز و سروه ای بافته می شوند. نقوش استفاده شده در گلیم ها اغلب هندسی و دارای خطوط شکسته و مورب است. اما در فرش ماشینی طرح های بسیار پرنقش و جدیدی استفاده می شود که نقوش بسیار متنوعی نیز دارند. 


خرید گلیم فرش کاشان از کارخانه

گلیم فرش کاشان از محبوب ترین و مشهورترین گلیم فرش های ماشینی ایران است. برای خرید انواع فرش های ماشینی مانند گلیم فرش، فرش فریز، فرش شنل، فرش شگی، فرش آشپزخانه، فرش وینتیج و ... فروشگاه قالی کاشان بهترین انتخاب است. در فروشگاه قالی کاشان می توان فرش را از تولید کننده به صورت مستقیم خرید نمود. خرید مستقیم فرش از کارخانه برای خرید فرش ارزان قیمت راهی مناسب است. کیفیت تمامی فرش های کاشان در این فروشگاه با ضمانت نامه کتبی تضمین شده است.


برچسب ها : فرش کاشان-قالی کاشان-خرید فرش کاشان-گلیم فرش-قیمت فرش کاشان
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7145
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 0
Rss