آرشیو
فرش کاشان قالی کاشان فرش طرح افشان کاشان و انواع ان قیمت فرش طرح افشان کاشان

طرح افشان از طرح هایی است که با گذشت زمان طولانی از ابداع آن هنوز هم از محبوب ترین و پرطرفدار ترین طرح های فرش محسوب می شود. طرح افشان از طرح های قدیمی و ریشه دار فرش ایرانی است و به مرور زمان در شکل های مختلفی دیده می شود. در این متن به بررسی طرح افشان در فرش های ایرانی پرداخته و ویژگی های این طرح محبوب را به طور کامل بازگو می کنیم.

طرح افشان چیست ؟

طرح افشان را می توان طرحی بر پایه طرح اصیل ترنج دانست. در قالی های دستباف ایرانی طرح ترنج از پر استفاده ترین طرح ها محسوب می شود. این طرح زیبا در قالی های دستباف از گذشته محبوب بوده و هم اکنون نیز استفاده زیادی دارد. در این طرح نقش ترنج در وسط قرار گرفته و اطراف ان را نقش های دیگری احاطه می کنند. با گذشت زمان نقش ترنج از این طرح حذف شده و طرح جدیدی به نام طرح افشان شکل گرفته است .

طرح افشان طرحی است بدون ترنج که با عناصر گیاهی مانند شاخ و برگ ها . گل های یکنواخت تزیین شده است. این طرح را می توان ترکیبی از نقوش اسلیمی و ختایی دانست. البته در برخی از طرح های افشان جدید از نقش ترنج و نقش های مدرن دیگری نیز استفاده شده است. اما به صورت کلی می توان گفت این طرح چهارچوب و ویژگی های یکسانی دارد.

ویژگی های طرح افشان

در طرح افشان همان گونه که گفته شد از نقش های اسلیمی و ختایی بیش تر استفاده می شود. نقوش گیاهی در طرح افشان با هارمونی و پیوستگی زیبایی قرار می گیرند. نقش های این فرش قرینگی طرح های سنتی تر فرش ایرانی را دارا نمی باشند. به خاطر همین آشفتگی نقش های این طرح را افشان نامیده اند. در این طرح زمینه فرش یکنواخت و پیوسته بوده و دارای نقوشی اصیل است.
طرح افشان به دلیل نداشتن ترنج و زمینه ای یکنواخت باعث می شود فضای اطراف بزرگ تر به نظر برسد. از این رو برای استفاده در فضا های کوچک گزینه ای عالی محسوب می شود. این طرح شکوه و اصالت خاصی داشته و هنر اصیل ایرانی را به بهترین شکل نمایش می دهد. به همین دلیل در دکوراسیون های کلاسیک ازاین طرح استفاده زیادی می شود.
از دیگر ویژگی طرح های افشان تنوع بسیار بالای آن است. طرح افشان به دلیل محبوبیت و فروش بالا در فرش های ماشینی کاشان نیز تولید بالایی دارد. فرش های طرح افشان ماشینی کاشان در شانه و تراکم های مختلفی بافته می شوند. فرش 500 شانه کاشان ، فرش 700 شانه کاشان ، فرش 1000 شانه کاشان ،  فرش 1200 شانه کاشان و فرش 1500 شانه کاشان از جمله این فرش ها هستند که دارای طرح های افشان هستند. طرح افشان معمولا نقوش زیادی داشته و به همین دلیل در فرش های ریز بافت مانند فرش 1500 شانه تراکم 4500 بیش تر استفاده می شود.

انواع فرش طرح افشان

طرح افشان تنوع بسیار بالایی دارد و با گذشت زمان به این تنوع اضافه می شود. از مشهور ترین طرح های افشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرش طرح افشان اسلیمی
  • فرش طرح افشان ختایی
  • فرش طرح افشان شاه عباسی
  • فرش طرح افشان سلطنتی
  • فرش طرح افشان حیوانات 
  • فرش طرح افشان بندی
طرح های افشان مدرن نیز به مرور طراحی شده اند که تلفیقی از طرح های افشان با نقوش دیگر مانند نقش های خشتی هستند. این طرح های افشان ظاهری خاص و مدرن داشته و برای سبک زندگی امروزی طراحی شده اند.


خرید اینترنتی فرش طرح افشان کاشان

برای خرید فرش طرح افشان بهترین گزینه سایت قالی کاشان است. در فروشگاه قالی کاشان انواع طرح های افشان کلاسیک و مدرن در شانه و تراکم های مختلف به نمایش گذاشته شده است. انواع فرش ماشینی مدرن کاشان در سایز های مختلفی مانند فرش 9 متری ، فرش 4 متری ، فرش 6 متری ، فرش 12 متری و ابعاد دیگر در این فروشگاه با ضمانت نامه 10 ساله به فروش رسیده است.

برچسب ها : فرش کاشان-قالی کاشان-فرش طرح افشان کاشان-خرید فرش-قیمت فرش-فرش 700 شانه-فرش 1000 شانه-فرش 1200 شانه-فرش1500 شانه
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7094
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 0
Rss