آرشیو
                                              فرش کاشان قالی کاشان مقایسه گلیم و فرش


مقایسه گلیم فرش و فرش ماشینی 

گلیم ها هم ماندد فرش های ماشینی کاشان طرفداران بسیار زیادی دارند . از گلیم در فضا های خاصی استفاده می شود زیرا زیبایی بی نظیری دارد . استفاده از گلیم در هر فضایی اصالت و جلوه خاصی به آن می بخشد . گلیم در مقایسه به فرش های ماشینی دارای تفاوت هایی است که در این متن به آن ها اشاره خواهیم کرد . اصلی ترین تفاوت فرش و گلیم تفاوت در بافت آن ها است . این دو محصول با روش هایی متفاوتی بافت می شوند که سبب می شود در ظاهر تفاوت داشته باشند . فرش ها دارای خاب بلند هستند که به راحتی قابل لمس است . اما در گلیم این خاب وجود ندارد و اصطلاحا گلیم ها تخت بافی می شوند . ازاین رو استفاده از گلیم به دلیل نداشتن پرز و شست شوی آسان در آشپزخانه بسیار مرسوم است .

تفاوت دیگر فرش و گلیم در ظاهر و طرح آن ها است . گلیم ها طرح های سنتی و بسیار کهنی دارند و دارای نقوش اصیل و ساده ای هستند . در گلیم ها معمولا از رنگ های گرم و شاد استفاده می شود تا به جذابیت آن افزوده شود . در فرش های ماشینی اما بیش تر از طرح های پر نقش و جدید استفاده می شود . در انواع مدرن فرش ماشینی بیش تر از رنگ بندی های سرد و لایت استفاده شده تا برای دکوراسیون های امروزی مناسب باشند .مقایسه گلیم و فرش ماشینی در تنوع طرح 

یکی از مهم ترین تفاوت های فرش مشاینی با گلیم فرش تنوع طرح و نقش است . موضوع این است که نوع و روش بافت گلیم‌ها سبب می شود برای استفاده از طرح های مختلف مشکلاتی وجود داشته باشد . ازاین رو در گلیم فرش ها تنوع طرح زیادی وجود نداشته و از نظر ظاهری شباهت های زیادی با یکدیگر دارند   . در سوی دیگر برای بافت فرش هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد. به عبارت دیگر در گلیم‌ها نقشه‌ها ساده و سنتی هستند. اما در فرش‌های ماشینی  می‌توان نقشه‌هایی با طرح‌های پر نقش و شلوغ را نیز با تمام ریزه کاری‌هایش استفاده کرد .

باید به این نکته نیز اشاره کرد که همین محدودیت باعث شده که طرح های گلیم با سبک دکوراسیون های  مدرن امروزی هماهنگ تر باشد. به همین علت است که امروزه افراد زیادی به فکر خرید گلیم برای دکوراسیون مدرن  خانه خود هستند . گلیم فرش ها طرح ساده و بدون آلایش داشته و استفاده از ان ها در دکوراسیون های مدرن تضاد بسیار چشم نوازی ایجاد می کند .

مقاومت و ماندگاری  فرش ماشینی و گلیم فرش

در ابتدای متن نیز به این موضوع اشاره شد که گلیم فرش ها فاقد خاب هستند و به همین دلیل وزن بسیار کم تری نسبت به فرش های ماشینی دارند . در سوی دیگر به دلیل وجود نداشتن نخ خاب یا پرز در گلیم ها، مقاومت آن ها نسبت به فرش های مشاینی طبیعتا کم تر خواهد بود . البته این بدین معنا نیست که گلیم فرش ها کیفیت پایینی داشته و به سرعت غیر قابل ساتفاده می شوند . گلیم فرش های ماشینی کاشان کیفیت فوق العاده بالایی داشته و سال های متمادی بدون هیچ گونه تغییری زیبایی خود را حفظ می کنند . فرش های ماشینی به این دلیل که با تعداد شانه و تراکم بالاتری تولید می شوند و همچنین در آنها از نخ خاب ضخیم استفاده شده است، ماندگاری و طول عمر بیشتری نسبت به گلیم فرش خواهند داشت .

گلیم فرش ها دارای ضخامت کم تری هستند و در مقابله با خطراتی مانند سوختگی مقاومت کم تری از خود نشان می دهند .

مقایسه جنس نخ فرش فانتزی و گلیم فرش

در مورد جنس نخ استفاده شده در گلیم فرش و فرش ماشینی نمی توان به طور قطع نظر داد زیرا هر کارخانه ممکن است از نخ متفاوتی در بافت استفاده کند . اما در حالت عمومی می توان گفت در بافت گلیم فرش ها بیش تر از نخ های ساده و پلی استر استفاده می شود . زیرا قیمت بسیار کم تری دارند و برای این مورد مناسب هستند .

نخ های بی سی اف، نخ هایی هستند که در گذشته استفاده بسیاری داشتند ، اما با گذشت زمان و آمدن نخ های جدید تر و با کیفیت تر ،  استفاده از این نخ ها در فرش های ماشینی کاهش یافت و تنها برای استفاده در فرش های ارزان قیمت و محصولاتی مانند گلیم فرش از انها استفاده می شود . در فرش های ماشینی امروزی بیش تر از نخ های اکریلیک استفاده می شود . این نخ مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت داشته و طول بسیار بالایی نیز دارد . نخ های اکریلیک جدید هیت ست شده و بدون پرز بوده و حساسیت ایجاد نمی کنند .

 گلیم و فرش در دکوراسیون

استفاده از گلیم در دکوراسیون مدرن و امروزی بسیار مرسون شده است  و افراد زیادی گلیم های ماشینی کاشان را برای استفاده در دکوراسیون مدرن خود انتخاب می کنند . یکی از دلایل این موضوع نقشه و طرح بسیار ساده گلیم است . طرح های ساده و یکنواخت گلیم که معمولا طیف رنگی ساده ای نیز دارد با ویژگی های دکوراسیون های مدرن هماهنگی کاملی دارد .

البته استفاده از گلیم در دکوراسیون کلاسیک و سنتی نیز ایده بسیار خوبی خواهد بود . زیرا اصالت و شکوه بی نظیری به دکوراسیوان می بخشد .

خرید فرش ماشینی و گلیم فرش کاشان

برای خرید انواع فرش های ماشینی مانند فرش کلاسیک و سنتی ، فرش فانتزی و مدرن ، فرش وینتیج یا کهنه نما ، فرش آشپزخانه ، فرش عروسکی و کودک ، فرش شگی و .... بهتر است به فروشگاه قالی کاشان ( www.ghaliekashan.com ) مراجعه کنید . مجموعه قالی کاشان بهترین فرش های ماشینی کاشان را با ضمانت ده ساله و قیمت ارزان کارخانه به فروش می رساند . انواع ابعاد فرش مانند فرش 9 متری و فرش 4 متری در این فروشگاه قابل سفارش و خرید است . 


برچسب ها : فرش - فرش ماشینی - فرش کاشان - قالی کاشان - تفاوت فرش و گلیم
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7151
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 0
Rss